
Kerroin edellisessä postauksessa, että poikaystäväni muuttaa opiskelemaan toiseen kaupunkiin ja edessä on toistaiseksi määrittelemättömän pituisia 'hetkiä' kaukosuhteessa. Kartalla kolmensadan kilometrin päässä siintävä (t)Rauma on siis saanut osakseen erittäin pahoja katseita Etelä-Pohjanmaan suunnalta. Lauantaina hyppäsin kuitenkin muuttokuorman sekaan ja lähdin tutustumaan tähän poikaystäviä puoleensa vetävään pirulaiseen. Täällä sitä ollaan vielä kolmen päivän jälkeenkin ja todennäköisesti tullaan olemaan vielä aika monen monta päivää lisää.
Hyppy peltojen ja metsien ympäröimästä maalaistalosta suoraan keskustan kerrostaloyksiöön sai pohjanmaan tytön hurmiomaisella tavalla hämilleen heti ensimmäisenä päivänä. En ollut suoraan sanoen varma olinko enää edes Suomen rajojen sisäpuolella, sillä tunnelma oli täällä niin erilainen.

Käytiin kävelyllä vanhassa kaupungissa, jonne lämmin lauantai-ilta oli houkutellut kasapäin muitakin kaupunkilaisia. Ihastelin silmät sydänkuvioilla vanhoja värikylläisiä rakennuksia ja pieniä suloisia kylttejä kahviloiden edessä. Kadut olivat pullollaan noita romanttisesta tunnelmasta rakennettuja kahviloita, vanhanaikaisia pikkuputiikkeja ja kampaamoja. Loppumatkasta mua ja Valtteria huvitti oikein kunnolla tuo partureiden ja kauneushoitoloiden määrä, joka vaikutti moninkertaiselta kaikkeen muuhun verrattuna. Muutaman sadan metrin kauppamatkalta löysin tietysti myös aivan liian monta pokemonia, whaaaaat?!

Keskiviikkona Valtterilla alkaa koulu ja todellinen arki pääsee starttaamaan. Mä jään tänne tällä erää vielä joksikin aikaa ja yritän ahertaa yksinäisyydessäni avoimen opintoja eteenpäin. Aika karmivan kutkuttavaa on ajatus siitä, että tulen viettämään päiviä täällä kaupungissa, josta en tunne yhtään mitään tai ketään. Mietin vain, mitähän kaikkea tulevat vuodet pitävätkään sisällään? Elämä on tällä hetkellä ja tästä hetkestä lähtien erittäin jännää!
Tämän postauksen kirjoittaminen on kestänyt niin luvattoman kauan, että television karnevaalit ovat vaihtuneet Valtterin omaksi elokuvaillaksi. Valtteri on saanut kesytettyä villin pesukoneen tai ainakin se on pysynyt jo jonkin aikaa hiljaa. Välillä on soinut puhelin ja välillä tietokoneen akku on käynyt kriittisissä lukemissa. Ehkäpä nyt on mun aika kömpiä sänkyyn, sillä remonttimies lupasi rientää jo aamuvarhain taikomaan kämppään loppusilauksen. Levollista yötä kaikille! ♥
Asu (saatu): SheIn

9 kommenttia
Ihana toi setti, sopii sulle hurjan hyvin <3
VastaaPoistaKiitän! <3
PoistaVau miten upea asu! :) Sopii sulle täydellisesti<3
VastaaPoistaVoi kiitos! <3
PoistaOn kyllä upea asu, sopii sulle :)
VastaaPoistaKiitos! <3
PoistaIhana Julia! <3 tuo sun asu on samalla niin yksinkertainen, mutta niin ihana! :)
VastaaPoistaVoi kiitos Henna! <3
PoistaOnpa hauskaa kuulla muiden mietteitä omasta kotikaupungista! Itse näihin maisemiin on jo niin tottunut :D
VastaaPoista