
Viimeisimmällä Keskisen reissulla vilkaisin tuttuun tapaan Essencen hyllyn, vaikka käteni notkuivat jo valmiiksi kosmetiikkalöydöistä. Myyntiin oli tullut herkullisen näköisiä huuliöljyjä, joita en ollut aiemmin huomannut. Kuulin huuliöljyistä jo hyvä aika sitten blogimaailmassa, mutta esitellyt tuotteet olivat liian öljyisiä kukkarolleni. Essencen huuliöljyt sen sijaan maksoivat vain 2, 50 €, joka alkaa kuulostaa mielestäni jo kohtuulliselta! ;) Mihin tämä halppisversio pystyy?


Huuliöljy: En ollut tuubia ostaessani aivan varma ostanko tahmaisen huulten hoitotuotteen, vaiko jotain aivan muuta. Nyt testailujen jälkeen sanoisin kyseessä olevan tuote huulivoiteen ja -kiillon välillä. Essencen huuliöljyssä on jojoba öljyä, joka kosteuttaa huulia tehokkaasti. Tuote pysyy huulilla melko pitkään ja jättää jälkeensä voidemaisen pinnan, joka vastaa täyteläisen pehmyttä huulivoidetta. Minä annan kyllä tuotteen koostumukselle täydet pisteet, sillä kerrankin huulirasvariippuvaisena tuntuu, ettei jatkuvasti tarvitse olla lisäämässä jotain huulille. Toisaalta taas tuotetta ei voi sanoa pelkäksi hoitotuotteeksi, vaan se on ennemminkin huulikiiltoimainen ehostus päivän lookkiin. Tykästyin huuliöljyyn yllättävän kovasti, enkä tällä hetkellä keksi siitä edes mitään huonoa sanottavaa.
Sävy: Essencen valikoimissa oli kolme eri sävyistä öljyä. Valitsin sävyn 01 I care for you honey, joka on öljymäisesti kellertävä, mutta huulilla läpinäkyvä. Lisäksi valikoimassa oli pinkihtävä ja punainen öljy ja nyt jälkeenpäin kaduttaa, etten ostanut niitäkin itselleni.
Hinta ja saatavuus: Yksi putilo maksaa 2,50€ ja löysin omani Keskiseltä. Netistä öljyä näyttää löytyvän ainakin pretty.fi:ltä*.


9 kommenttia
Oi näyttää tosi kivalta! Varmasti just ihana tälleen kesällä ♥
VastaaPoistaToi on kyllä just paras kesällä! <3
PoistaVitsi täytyypä mennä katsomaan onko meidän lähi kaupan essensehyllylle tullu! Kuulostaa hyvälle löydölle! En oo ennen kokeillu mitään huuliöljyä
VastaaPoistaKannattaa mennä hakemaan! Ei oo kallis kokeilu onneks! :)
PoistaOi ihania kuvia. Nuo kukkaset tuo niin kivaa fiilistä niihin! :3 vaikuttaa kyllä niin kivalta öljyltä, et pakko olis ehtii ostaa ennen matkaa. Tai sitten etsii paikan päältä! Mut ite en tykkää yhtään sitten huulikillon koostumuksesta, niin öljymäinen versio myös huulikiiltona -kuulostaa niin paljon paremmalta vaihtoehdolta!
VastaaPoistaVoi kiitos! <3 Mäkin kyllä harvoin tykkään käyttää mitään huulikiiltoja, joten tää on ehdottomasti parempi vaikka kyllä aika huulikiiltoimainenkin tuntu!
PoistaKuulostaapa hyvältä! :) itse ostin juuri essencelta huulipunan ja kiillon ja vitsi ne on kivoja 8) ♥
VastaaPoistaOijj, nekin on kyllä niin kivoja! <3
Poistaen ollutkaan kuullut koko tuotteesta aikaisemmin joten kiitos vinkistä! Tää täytyy ehdottomasti napata omaan meikkipussiin :)
VastaaPoista