
Vaikka DIY-innostuksestani voisi toisin päätellä, en ole kovinkaan taidokas askartelija tai etenkään piirtäjä. Tästä syystä joulukortteja tehdessä menee usein sormi suuhun. Tänä vuonna tein joulukortit, joiden tekemisen eskarilainenkin taitaisi, mutta lopputulos on silti sievä.
Mun joulukorteissa on tyypillisesti joulupukkeja, tonttuja tai joulukuusia. Tänä vuonna korteissa komeilevat simppelit joulupallot.

Näiden korttien tekemiseen tarvitset ainostaan korttipohjiksi käyvää kartonkia/pahvia, koristeellista paperia, kynän ja liimaa.
1. Valitse hieno paperi ja leikkaa siitä ympyränmuotoisia kuivoita joulupalloiksi. Voit käyttää apunasi esimerkiksi pyöreäpohjaista mukia, jonka avulla saat varmasti symmetrisen lopputuloksen.
2. Liimaa koristepaperista leikattu kuvio korttipohjaan.
3. Piirrä joulupallolle nauha.
4. Kirjoita halutessasi jokin toivotus tai viesti kortinsaajalle.

Niin helppoa, että minäkin osasin! Onko sulla jo joulukortit valmiina?
2 kommenttia
Voi että kuinka söpöt kortit! *.* Mulla on jo kortit valmiina ja onhan ne annettukin jo aika aikaisessa, koska pikkujouluissa oli hyvä hetki antaa ne saajilleen!
VastaaPoistaAww kiitos! <3 Ja ohhoh, parempi ajoissa kuin myöhään!
Poista