Kotiuduin abiristeilyltä viime yönä ja nyt voikin jo sanoa, että lukio on kirjoituksia vaille valmis. Seuraavat kolme viikkoa täytyisi vielä jaksaa ahertaa oppikirjojen parissa. Ennen sitä kurkistetaan kuitenkin vielä mun penkkaripäivän tunnelmiin.

Penkkaripäivä oli täynnä toimintaa. Abilauma laukkasi pitkin koulun käytäviä sotkemassa huulipunalla ja heittelemässä karkkeja. Onneksi välissä ehti napata muutaman kuvankin.

Aloitettiin halinallen kanssa päivä pitämällä abiradiota. Harmiksemme jouduttiin kuitenkin lopettamaan se kesken kaiken, sillä se häiritsi joidenkin oppilaiden kokeita. Silloin meitä kumpaakin taisi ärsyttää aikalailla, sillä varsinkin halinalle oli nähnyt radion ohjelmiston eteen hirveästi vaivaa.

Halusin penkkareihin lämpimän puvun. Sellaisen, mikä päällä tarkenee myös viileän rekkamatkan. Nasupuku oli ainakin omasta mielestäni onnistunut valinta, sillä onhan se kaiken lisäksi vielä vaaleanpunainenkin. Viihdyin puvussani.

Meidän koulun alueella kiertelyn jälkeen kokoonnuttiin auditorioon katsomaan abinäytelmää. Itse en ollut siinä ollenkaan mukana ja sain katsoa näytelmän siellä ihan ensimmäistä kertaa. Meidän lukiossa on kyllä niin monenlaisia persoonia opettamassa ja opetettina.

Meitä puolenhehtaarin metsän asukkaita oli liikkeellä aika monta. Ihaa, Nalle Puh, Tiikeri ja minä Nasuna.

Tunnelmat oli kohdillaan niinkuin penkkaripäivänä kuuluukin. Kierreltiin rekalla muutamilla ala-asteilla, joissa lapset innokkaina meitä oli odotellutkin. Olihan se jännää silloin itsekin pienempänä koululaisena odotella hassuiksi pukeutuneita abeja ja erityisesti heidän karkkejaan.

~Nasu tuli takaa Puhin vierelle. "Puh!", kuiskasi hän. "No mitä?" "Ei mitään", sanoin Nasu ja otti Puhia käpälästä. "Tarkistin vain, että olet siinä."~

Sonja onnistui Lumikki-asunsa kanssa täydellisesti! Kaikki oli panostanut asuihinsa huolella ja pukuja oli hauska katsella.

Näiden ihanuuksien kanssa olen viettänyt lukiovuoteni. Yksi heistä on ollut paras kaverini ala-asteelta lähtien ja yhteen tutustuin yläkoulussa. Loput heistä olen tavannut vasta lukiossa! Lukio on tuonut elämääni paljon hyvää. Uusia tuttavia, kavereita ja ystäviä sekä poikaystävän. Unohtamatta myöskään kaikkia muistoja ja kokemuksia. Oikeastaan lukion loppuminen tuntuu sittenkin aika haikealta.. ♥
29 kommenttia
Meiän muittenki mielestä tuo abiradion keskeyttäminen oli kyllä aika typerää, koska sitä on aina kiva kuunnella ja kaikki tajus kuinka paljon siihen oli nähty vaivaa. Niissä luokissa jossa koe oli, oltais voitu vaan laittaa kaiutin luokasta käsin poispäältä ja ovi käytävään kiinni ni kaikki olis ollu tyytyväisiä :d
VastaaPoista-Essi
Rosa oli yhistelly noita musiikkeja yli viis tuntia ja kummatki tultiin paljon aikasemmin kouluun ku muut abit ton takia! Oltiin suunniteltu tohon vielä vaikka mitä haasteita yms, mutta sitte heimo tuli käskemään lopettaa se. Siis kyllä nyt opettajat ties, että meillä on penkkarit ja abiradio soi. Olis vaikka siirtäny ne kokeet aaarrghh! Mut hyvä et joku on meidä puolella! ♥
PoistaVoii ihana postaus rakas julle♥
VastaaPoista-Sony
Voi kiitos sony rakas!! ♥♥
PoistaOnpas ihania pukuja ja kuvia!♥♥
VastaaPoistaKiitos !! ♥♥
PoistaTeillä on aivan ihanat penkkaripuvut :)
VastaaPoistaMunki mielestä nää on kaikki tosi kivoja! :)
PoistaHauskoja asuja teillä :)
VastaaPoistaKynsimaailma.blogspot.fi
Nää on kyllä hauskoja! :)
PoistaIhan huikeita asuja!:D
VastaaPoistaHaha niin munki mielestä! :D
PoistaMistä tuo ihaa ja nasu puku ostettu?
VastaaPoistaMun nasupuku on täältä, ihaasta en tiedä; http://www.amazon.com/Sazac-Piglet-Pajama-Costume-Standard/dp/B004B1D8DK/ref=sr_1_sc_2?ie=UTF8&qid=1392882202&sr=8-2-spell&keywords=pigglet+costume
PoistaMoi osaatko sano mistä toi halinalle asu on? :)
PoistaAiotko tehda postausta abiristeilysta? :) kiva blogi sulla!
VastaaPoistaMä suunnittelin kyllä tekeväni, mutta mulla on tosi vähän kuvamateriaalia sieltä.. En jaksanu harmikseni kannella kameraa mukanani. Kiitos! :)
PoistaMoi! Osaatko sano tai saatko selville mistä tuo kaverisi halinalle asu on? Haluaisin itse joko halinalle tai nasun.. T: abi
VastaaPoistaMoikka! :) Kysyin ja ilmeisesti täältä: http://www.kigupajamas.com/animal-onesies/ Toivottavasti löydät kivan asun!
PoistaMoi! tiedätkö onko ystäväsi aikeissa myydä Tikru-asuaan ja miten pystyisin ottamaan häneen yhteyttä?
VastaaPoistaMoikka! Kysyin häneltä, pistä spostia: laura.nurme@gmail.com :)
PoistaKiitos kovasti
Poistamoikka! Haluaisin kovasti tietää mistä tuo tikru asu on tilattu, jos kaverisi sattuu muistamaan? Pitäisi tilata itselle kanssa penkkariasu!
PoistaMoikka! Oon kuumeisesti ettiny ihaa asua omiin penkkareihini, joten jos ystäväsi haluisi myydä asun niin olen valmis ostamaan☺️ Tai jos en löydä ihaa asua niin nasukin käy, jos haluat myydä puvun!
VastaaPoistaMoikka! Ihaa asulle on löytynyt jo ostaja ja samoin mun puku on lainassa penkkaripäivän! :( Toivottavasti löydät kuitenkin etsimäsi jostain! :)
PoistaHeii kerkeisköhäm toi nasu puku tulla mun penkkareihin 18.2 jos nyt tilaaan ? :(( haluun sellasen! :D kauan sulla meni?
VastaaPoistaKerkeisköhän tollanen nasu puku tulla penkkareihin jos nyt tilais? Ne on 18.2, haluun tollasen:((
VastaaPoistaHmm en osaa kyllä varmaksi sanoa! En muista yhtään miten kauan mun tilauksessa meni, mutta puku tuli kuitenkin sivustolla ilmoitetun ajan sisällä, oliskohan voinut olla kaksi viikkoa?! Muistaakseni tuolla sai valittua jonkun pikatoimituksenkin lisämaksusta, jos oikein epäilyttää! Jotenkin veikkaisin, että ehtis tulla, mutta en kyllä uskalla luvata! :D
PoistaMoikka! Huomasin että Ihaan asu oli jo myyty, mutta onko tietoa että saisiko sen ostettua vielä joltain? (Eli häneltä kelle se myytiin :D)
VastaaPoista